Losk

Często zadawane pytania na temat produktów E

Właściwe dozowanie: im więcej, tym lepiej?

Odpowiednio dozowana ilość środka piorącego może dokonać cudów w praniu. Zbyt duża ilość detergentu nie polepszy jego wydajności. Z drugiej strony, jeśli dodasz za mało detergentu, nie uda Ci się skutecznie usunąć zabrudzeń.
Wszystkie opakowania E zawierają informację o właściwym dozowaniu.
Pamiętaj, że dozowanie uzależnione jest od trzech czynników:

 • ilości prania,
 • stopnia zabrudzenia,
 • twardości wody.

Jak sortować pranie?

 1. Uważnie obejrzyj symbole na metkach odzieży. Pozwoli Ci to na posortowanie prania według temperatury i rodzaju tkaniny.
 2. Lekko zabrudzona odzież nie powinna być prana z mocno zabrudzonymi ubraniami. Mocno zabrudzone rzeczy wymagają większej ilości detergentu i wyższej temperatury prania, podczas gdy lekko zabrudzona odzież może być prana w niższych temperaturach.
  Mocno zabrudzone rzeczy powinny być wyprane jak najszybciej. Aby ułatwić usuwanie plam, unikaj przechowywania brudnej odzieży.
 3. Oddziel ubrania jasne od ciemnych, staraj się prać razem odzież o podobnych kolorach, wymagającą zbliżonej temperatury prania.
 4. Kolory nowych tkanin mogą farbować w praniu i zaplamić pozostałą odzież. Jeśli nie masz pewności co do odporności tkaniny na odbarwianie, radzimy prać ją osobno, w temperaturze poniżej 40°C.
 5. Unikaj niedoładowania oraz przeładowania pralki! Wkładaj odpowiednią ilość prania w zależności od wybranego programu piorącego (więcej informacji znajdziesz w instrukcji obsługi pralki).
 6. Zwracaj uwagę za oznaczenia na metkach, nie mieszaj z innymi ubraniami tekstyliów, które zaleca się prać osobno.

Jak prawidłowo załadować pralkę?

Aby właściwie załadować pralkę, przy praniu niektórych typów tekstyliów musisz wiedzieć, ile ważą w stanie suchym. Taką informację znajdziesz w instrukcji obsługi pralki. Pranie powinno być namoczone w specjalnie przygotowanym roztworze. Temperatura roztworu nie może przekraczać 40 stopni, a ilość środka piorącego powinna równać się połowie ilości używanej przy normalnym praniu.
Nie należy wkładać odzieży do pralki w sposób chaotyczny, gdyż może się poplątać i zbić w kłębek. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje, a nawet spowodować awarię pralki, gdyż ciężki kłąb splątanych ubrań utrudni obracanie się bębna. Ubrania do pralki wkładaj naprzemiennie, raz duże, raz małe. Unikaj dodawania nadmiernych ilości środka piorącego, gdyż może to tylko pogorszyć efekty prania oraz zniszczyć ubrania i uszkodzić pralkę. Nie używaj do prania w pralce wybielaczy zawierających chlor, gdyż mogą uszkodzić niektóre części pralki. Aby uniknąć odpadania guzików podczas prania, należy przed włożeniem ubrań do pralki pozapinać wszystkie guziki i wywrócić odzież na lewą stronę.

A co zaraz po praniu?


Po wypraniu ubrania należy wypłukać. Przy płukaniu ręcznym nie wykręcaj rzeczy wykonanych z włókien syntetycznych czy jedwabiu. Wystarczy, że delikatnie odciśniesz z nich wodę. Rzeczy bawełniane oraz lniane należy najpierw płukać w gorącej, zmiękczonej wodzie w celu całkowitego rozpuszczenia pozostałości po detergencie, następnie dwukrotnie w wodzie ciepłej, a na końcu w zimnej. Rzeczy wełniane powinno płukać się wyłącznie w ciepłej wodzie. Temperatura wody do płukania wełny nie powinna przekraczać 40 stopni. Nie wykręcaj wełnianych tkanin, wystarczy, że lekko odciśniesz z nich wodę.
Jeśli używasz pralki automatycznej, zalecamy wyjęcie rzeczy z bębna i wysuszenie ich zaraz po wypraniu, aby uniknąć gniecenia się ubrań oraz powstania nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wilgocią. To również ułatwia prasowanie.

Jak suszyć i prasować odzież

Mało kto lubi prasowanie...
Oto kilka porad, które pozwolą Ci uprzyjemnić tę skomplikowaną czynność.

 

 • Po dodaniu do prania zmiękczacza do tkanin prasuje się dużo łatwiej.
 • Niektóre rzeczy wystarczy po wyschnięciu po prostu starannie poskładać lub też powiesić na wieszaku bez prasowania.
 • Zwracaj uwagę na informacje zawarte na metkach ubrań.
 • Aby uniknąć wielokrotnego przełączania ustawień żelazka podczas prasowania, podziel tkaniny na naturalne i syntetyczne.
 • Po zmianie ustawień temperatury odczekaj, aż żelazko podgrzeje się lub ostygnie do odpowiedniej temperatury.
 • Jeśli chcesz zwilżyć w czasie prasowania przesuszoną odzież, użyj spryskiwacza.
 • Nie wkładaj świeżo wyprasowanych ubrań, również pościeli i obrusów, bezpośrednio do szafy, unikniesz natychmiastowego wygniecenia i odkształceń. Po prasowaniu pozostaw rzeczy do ostygnięcia.
 • Ubrania ze sztucznego lub naturalnego jedwabiu powinny zawsze być prasowane na lewej stronie niezbyt gorącym żelazkiem. Wymagające prasowania na prawej stronie jedwabne elementy odzieży należy prasować przez cienką bibułę, podkładając pod ubranie wilgotną szmatkę.
 • Jedwabnych dzianin najlepiej jest w ogóle nie prasować. Wystarczy, że lekko wilgotne ubranie równo rozłożysz, aby nadać mu właściwy kształt.
  Jeśli nadal konieczne jest wyprasowanie jedwabnej dzianiny, należy ją prasować na lewej stronie lub przez ściereczkę, unikając wysokiej temperatury. Nie zaleca się nadmiernego prasowania: np. nie należy prasować tego samego miejsca aż do wyschnięcia ściereczki przez którą prasujesz.
 • Prasuj tylko czyste ubrania, ponieważ gorące żelazko eksponuje plamy, także te, które wcześniej były prawie niezauważalne.

Pielęgnacja kolorowej odzieży i informacje na metkach

Ubrania mogą być wrażliwe na zawarte w środkach piorących utleniające wybielacze, wspomagające usuwanie plam z tkanin białych i kolorowych. Aby uchronić kolory przed spieraniem się, zawsze zwracaj uwagę na informacje na metkach. Rzeczy wrażliwe na wybielanie zazwyczaj oznaczone są symbolem „Nie wybielać”. Jeśli nadal nie masz pewności, przeprowadź przed praniem prosty test:

 • Zmocz fragment odzieży na brzegu lub wewnętrznym szwie.
 • Wyprasuj go na kawałku białej tkaniny lub serwetki.

Jeśli na białej powierzchni pojawią się kolorowe plamy, oznacza to, że ubranie jest wykonane z materiału podatnego na odbarwianie. Taka odzież powinna być prana oddzielnie.
Aby kolory pozostawały jasne i żywe, używaj do prania proszku lub żelu E do tkanin kolorowych.

Czy płyn zmiękczający do tkanin jest niezbędny?

Po praniu tkaniny często stają się sztywne. Może być to spowodowane kilkoma czynnikami: mechanicznymi ruchami bębna pralki, twardą wodą, działaniem nowoczesnych detergentów. Jeszcze inny problem to elektryzowanie się sztucznych tkanin – materiał „przykleja się” do ciała i przyciąga drobinki kurzu.
Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy tkaniną wypraną ze zmiękczaczem oraz bez niego. Pranie z użyciem środka zmiękczającego:

 • włókna są wygładzone i tkanina staje się bardziej miękka;
 • łatwiej ją wyprasować;
 • odzież mniej się elektryzuje i nie przyciąga tyle kurzu.

Podczas prania bez środka zmiękczającego włókna plączą się, przez co szybciej się niszczą.

Jak usunąć plamy z krwi za pomocą proszku do pieczenia?

Usunięcie plam z krwi może być bardzo trudne. Na szczęście istnieje sposób, który może ułatwić ich wywabienie.

 1. Zmocz plamę z krwi zimną wodą. Większe plamy należy zmoczyć w misce lub umywalce.
 2. Spróbuj jak najszybciej usunąć plamę pod zimną wodą, pocierając materiał palcami. Plama powinna w dużej mierze zniknąć.
 3. Pamiętaj, aby nie używać ciepłej wody. Ciepła woda może spowodować, że zawarte w plamach z krwi białka wnikną głęboko między włókna tkaniny i usunięcie plamy stanie się niemożliwe.
 4. Zmoczoną część tkaniny posyp proszkiem do pieczenia i pozostaw na 30 minut.
 5. Gdy plama pojaśnieje, ubranie może zostać wyprane. Jeśli plama nie została całkowicie usunięta, możesz powtórzyć zabieg z użyciem proszku do pieczenia lub dodać przed praniem odplamiacza.